restauracjafiesta.pl

o egzotycznych restauracjach i nie tylko

Sery szwajcarskie – tego nie wiedziałeś

Alpejskie soczystozielone łąki bogate w rozmaite zioła i spowite czystym powietrzem stwarzają idealne warunki do wypasania krów.

Podstawowe informacje o serach szwajcarskich

Te zaś dają doskonałej jakości mleko będące podstawą najważniejszego szwajcarskiego produktu, czyli żółtego sera, Najsłynniejszy jest oczywiście emmentaler z doliny Emmental, który był wytwarzany najprawdopodobniej już do czasów starożytnych, a importowali go nawet antyczni Rzymianie.

Szwajcarzy mogą się jednak pochwalić dziesiątkami innych odmian, jak na przykład gruyere, który jest twardym, dojrzewającym serem podpuszczkowym z niepasteryzowanego mleka krowiego o lekko orzechowej nucie. Intensywność jego smaku zależy od czasu dojrzewania – proces może trwać 3, 6, 9 lub nawet 15 miesięcy czasu. Ser ma jednorodną konsystencję i jest pozbawiony dziur. Formuje się go w kręgi o średnicy 55-65 cm w ciemnożółtej, a nawet brązowej otoczce. Obecnie produkowany jest w wielu miejscach, ale oryginał pochodzi z miejscowości, która dała mu nazwę – Gruyere (kanton Fryburg). Źródła mówią, że jego historia sięga 1150 roku.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat serów szwajcarskich?

Warto wiedzieć, że gruyere to pierwszy ser, który czterokrotnie zdobył tytuł „Najlepszego sera na świecie” – w latach 1992, 2002, 2005 i 2015 – podczas World Cheese Awards w Londynie. Więcej na jego temat możemy się dowiedzieć w interesującym muzeum La Maison du Gruyere, gdzie prezentowana jest praca serowarów.

Przy muzeum działa restauracja serwująca lokalne smakołyki z dodatkiem sera oraz sklep, w którym możemy zrobić wyjątkowe zakupy spożywcze. Znów znacznie bardziej wyrazisty, wręcz pikantny smak ma ser sbrniz, który uważany jest za jeden z najstarszych serów w Europie oraz za „ojca” serów twardych, podobnych do włoskiego parmezanu. Produkuje się go tradycyjnymi metodami w 40 mleczarniach w regionie Sbrniz w centrum kraju. Dojrzewa nawet 2-4 lata, jest formowany w kręgi o średnicy 50 cm i grubości 5 cm. Jego przeciwieństwem jest miękki ser vacherin produkowany w szwajcarskiej Jurze oraz we Francji. Można powiedzieć, że to produkt sezonowy, ponieważ wytwarza się go tylko między 15 sierpnia a 15 marca, jest zaś sprzedawany między 10 września a 10 maja.

Jeśli interesujesz się serami, to powinieneś wybrać się na targ serowy w Alkmaar.

Ser ten występuje także w lekko kwaskowatym wariancie zwanym vacherin fribourgeois, a pochodzącym z Fryburga – i to on, obok gruyere’a i ementalera, stanowi podstawę najbardziej typowego szwajcarskiego dania, czyli fondue. Przygotowuje się je, rozpuszczając w specjalnym garnku sery z dodatkiem kirschu lub białego wina. Następnie w gorącej mazi zatapia się kawałeczki chleba na specjalne szpikulce.