restauracjafiesta.pl

o egzotycznych restauracjach i nie tylko

Ulubione wędliny – szynka parmeńska i boczek

Wędliny są zarówno ważną przystawką, jak i składnikiem wielu wyśmienitych i popularnych potraw. Oczywiście najlepiej smakują w towarzystwie świeżego, chrupiącego pieczywa lub jako składnik przekąsek, np. zapiekanek, tartaletek, koreczków lub szaszłyków. Wśród wielu popularnych wędlin prym wiedzie szynka dojrzewająca oraz boczek przyrządzany na różne sposoby. Do czego jeszcze można wykorzystać te wyjątkowe rodzaje wędlin?

Szynka dojrzewająca i boczek – podobieństwa i różnice

Świat wędlin jest niezwykle różnorodny, a ich smak zależy nie tylko od rodzaju użytego mięsa i sposobu przygotowania, lecz także użytych marynat, ziół oraz przypraw. Szynka dojrzewająca i boczek to wyjątkowe rodzaje wędlin, bo choć są częścią mięsa wieprzowego, to jednak pochodzą z innej części tuszy, a proces ich wytwarzania różni się zarówno pod względem użytych metod, jak i czasu potrzebnego do powstania odpowiedniego smaku. Każde z nich ma wyjątkowy charakter i często jest używane zarówno jako wyśmienita przekąska, jak i ważny składnik wielu ciekawych dań, których charakterystyczny smak na długo pozostaje w pamięci każdego konesera wędlin.

Czym jest szynka dojrzewająca?

Szynka dojrzewająca powstaje z wołowiny lub wieprzowiny (zazwyczaj całe udźce wraz ze skórą), które po odpowiednim nasoleniu zostają poddane długotrwałemu suszeniu w specyficznych warunkach, trwającemu średnio ok. 6–12 miesięcy. Powolny proces dojrzewania sprawia, że mięso nabiera charakterystycznej twardości, ciemnego odcienia oraz intensywnego smaku. Najlepiej smakuje po pokrojeniu w cieniutkie, niemal przezroczyste plasterki, które można zaserwować w formie przystawki zawiniętej w ruloniki i z dodatkiem rukoli, kawałków melona albo sera pleśniowego.

Metoda suszenia, sposób przechowywania oraz rodzaj użytego mięsa sprawiają, że szynka dojrzewająca ma różny odcień, strukturę i smak. Do najpopularniejszych zaliczana jest niezwykle delikatna szynka parmeńska, bardziej intensywna wędlina świętego Daniela, krucha szynka serrano czy wędzona na zimno szynka szwarcwaldzka.

Boczek – mistrz smaku i aromatu

Charakterystyczne pasy mięsa przełożone warstwą białego tłuszczu… Boczek to część wieprzowiny o wyjątkowo intensywnym aromacie wędzonki, doskonale podkreślającym smak oraz zapach wielu potraw. Cienkie plasterki boczku wędzonego są nie tylko wyborną wędliną lub składnikiem sałatek, lecz także doskonale komponują się z owocami, warzywami i innymi rodzajami mięs.

Boczek w plastrach jest ważnym składnikiem wielu różnych przysmaków jak np. parówki w cieście, roladki drobiowe, hamburgery albo pieczone szparagi. Z kolei po pokrojeniu w kostkę i krótkim podsmażeniu boczek świetnie podkreśla smak wytrawnych pierogów, makaronu lub piure ziemniaczanego, popularnego od stuleci w rodzimej kuchni tradycyjnej.